Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Izrael, druhý den, aneb U moře je krásně

14. srpna 2012 v 18:52 | Rosie |  Cesta do Izraele
Druhý den našeho putování po Izraeli jsme zahájili v Přímořské Cesareji. Nachází se severně, u Středozemního moře, a dal jí vystavět král Herodes Veliký jako jedno ze svých sídel. Sídlili zde i římští místodržící - mimo jiné Pilát Pontský. Město bylo později byzantské, posléze se jeho část stala křižáckou pevností, kterou ve 13. století dobyli a zničili muslimové. Dodnes se zde nachází minaret. V Cesareji se mi moc líbilo, celou cestu jsme šli kolem moře, které krásně vonělo a zpívalo. Na hippodromu (stadion pro soutěže vozatajů) bylo plno mušliček, země jimi byla pokrytá v souvislé vrstvě. Skoro se mi po té kráse ani nechtělo šlapat. Prošli jsme kolem římského amfiteátru přes zbytky Herodových budov a lázní, k byzantské části a do křižácké pevnosti. A pochopitelně bych to nebyla já, abych se na chvíli - samozřejmě před odjezdem - neztratila :) Naštěstí jsem měla mobil na průvodkyni, takže to dobře dopadlo a nemusela jsem do Betléma putovat po svých.

Amfiteátr v Cesareji

Cesarea, zbytky Herodova paláce

Cesarea, hippodrom a křižácké opevnění

Cesarea

Cesarea, zbytky křižáckých budov

Jak vidíte, Cesarea přímořská na mě udělala opravdu dojem :)

Dál jsme pokračovali do přístavního města Haifa. Vyjeli jsme na horu Karmel, kde se skrýval prorok Eliáš; dnes je tam bazilika Stella Maris. Karmel jsem si představovala jako pusté zalesněné pohoří, ale naopak hora byla celkem hustě zastavená a panoval tu čilý dopravní ruch. Ale je odtamtud krásný výhled na město. Cestou z města nám pan řidič úžasně udělal několik otáček na kruhovém objezdu, abychom si mohli vyfotit krásné Bahaiské zahrady. (Baha´i je odnož islámu). Řeknu vám, v té dopravě se vracet na kruhový objezd a pak tam udělat další 2 obrátky... no, vysloužil si od nás uznalý potlesk. A ostatní řidiči ani netroubili :)

Haifa - Karmel

Haifa - Bahaiské zahrady

Naší poslední zastávkou bylo převážně arabské město Akko. Tam na nás dýchla pravá orientální atmosféra. Nejprve jsme si došli na výborný, vydatný a levný :) oběd do restaurace, kterou nám doporučil pan řidič. Šawarma - výborné jídlo (něco jako arabský gyros). Dokonce jsme dostali k jídlu výbornou citronádu a jako dezert sušenku a kávu s kardamomem. A pak jsme se vnořili do úzkých uliček starého Akka. Když se nás tam nahrnulo všech 55, bylo tam opravdu těsno. Po každé straně jsou uličky lemovány obchody s rybami, kořením, sladkostmi, oblečením, šátky... Prostě orient. Těmito uličkami jsme se prodrali k moři, kde jsme viděli zbytky nejstarší zdi ve městě. Město bylo také původně křižácké, pak ho dobyli Arabové. Mešita Al-Džazzar je pojmenovaná po krutém tureckém vojevůdci - jeho jméno znamená Řezník - a je to celkem výrazná stavba.

Akko, část křižácké citadely

Akko, mešita Al-Džazzar

Akko, zbytky nejstarších zdí

Už volnějšími uličkami jsme se prošli zpět před citadelu a k autobusu a pak už nás čekala cesta zpět do Judska. Druhý den byl v plánu první den v Jeruzalémě, a tak jsme se na čekání ve frontách posilnili výbornou večeří a zaslouženým odpočinkem v posteli :)

Příště vám napíšu o svých prvních dojmech z Jeruzaléma - pokud mi budou stačit slova :) Mějte se krásně!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 14. srpna 2012 v 21:13 | Reagovat

Jsou to krásné fotky a je to krásný kousek země. Moc se mi líbí ta přímořská fotečka, třetí shora, a ty zahrady jsou taky nádherné.
Musel to být zážitek.

2 Rosie Rosie | 16. srpna 2012 v 6:25 | Reagovat

Jj, Cesarea mě nadchla, udělala jsem kvanta fotek - skoro na další článek :)

3 Esty Esty | Web | 25. srpna 2012 v 10:48 | Reagovat

Zajímalo by mě, jaké jsi měla pocity při návštěě pro tebe tak posvátných míst, které znáš z Bible - což tu nenacházím, jen popis, kde jste byli - a že to tam bylo pěkný, což je škoda. Tato a poslední fotka se mi moc líbí http://img822.imageshack.us/img822/3970/p3250774.jpg, jinak všechny jsou pěkné a zajímavé, já jako fotografka bych se tam asi vyřádila víc :D Ale o to spíš sis to mohla užít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama