Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Izrael, den čtvrtý, aneb "Nesem vám noviny, z Betlémské krajiny"

29. srpna 2012 v 19:49 | Rosie |  Cesta do Izraele
Čtvrtý den byla naplánovaná kratší cesta k další z pevností Heroda Velikého, pak o trochu delší ke kláštěru sv. Sáby a odpoledne prohlídka Betléma.

První zastávkou byla neplánovaně Pastýřská pole u města Bejt Sahour, které leží asi 4 km od Betléma. Původně v rozpisu nebyla, ale průvodkyně se nakonec rozhodla, že se tam zastavíme. Pastýřská pole jsou místem, kde anděl zvěstoval pastýřům narození Ježíše. Na první pohled se moc neliší od Betléma - poměrně špinavé městečko s celkem rušnou dopravou. Ale po vstupu do františkánské zahrady na Pastýřských polích... Konečně ta správná pastorální atmosféra. Naproti zahradě s bazilikou jsou svahy kolem města, se zelenou trávou, nízkými, místy pobořenými zídkami a stádečky ovcí. Atmosféra je vánoční - nad vstupem do zahrady nápis Gloria in excelsis Deo (Sláva Bohu na výsostech - to zpívali andělé při zvěstování Kristova narození) a kolem Arabové prodávající flétny, korálky a jiné suvenýry. Mimochodem, také nám na jednu doma sedá prach, ale nekupte to, za dolar Usmívající se
Jsou zde také vykopávky jeskyní, které pocházejí z Ježíšovy doby a ve kterých se pastýři ukrývali před nepřízní počasí. Je celem dobře možné, že právě zde k onomu andělskému zjevení došlo... (Stůl a lavice už původní nejsou Usmívající se ).

Bejt Sahour, Pastýřká pole

Pastýřská pole

Jeskyně pastýřů

Pak jsme pokračovali k Herodionu. Tuto pevnost vystavěl Herodes Veliký jako své mauzoleum. Dlouho nebylo jisté, zda tak nakonec opravdu sloužila, protože hrobka byla objevena až nedávno. Pevnost je vlastně jaksi "vydlabaná" ve vrcholku kopce, zezdola skoro není vidět. I zde se za povstání po r. 70 ukrývali Zéloti, židovští radikálové. Sice si v hoře vybudovali únikovou cestu, ale nebylo jim to nic platné, Římané pevnost dobyli. Vyšplhali jsme na vrch, prošli si vnitřek opevnění (velmi malé místo) a zpět jsme vyšli zélotskými chodbami. Vůbec si nedovedu představit tu námahu, kterou jejich kopání pro ně znamenalo.

Herodion

Herodion - vnitřek kopce

Výhled na pastýře a jeho ovce z vrcholu Herodionu

Další zastávkou byl pouštní klášter Mar Saba. Je uprostřed kamenité pouště, výhledy jsou sice krásné, ale žít bych tam asi nechtěla. Mimo jiné mají stejně ženy do tohoto kláštera vstup zakázán Mrkající

Po obědě v Betlémě na Náměstí jesliček jsme se vydali do Baziliky zrození. Vchod do ní byl původně normálně veliký, jak je z fotky dobře vidět, křižáci jej ale zmenšili, aby se dovnitř nedalo vjet na koni a aby se tak bazilika dala lépe bránit.
Bazilika je pravoslavná, což znamená spoustu svic, ikon a kadidlo - jeho vůni mám moc ráda. Uvnitř to opravdu trochu připomíná stodolu, myslím hlavně trámový strop. Ze stropu visí vánoční ozdoby - pár týdnů před Velikonoci opravdu zvláštní. Ale tady jsou Vánoce celý rok...

Vchod do Baziliky Zrození

Interiér Baziliky

Přímo k místu, kde se měl narodit Ježíš jsme zamířili až později, až když už opadly fronty turistů. Předtím jsme ještě šli do Mléčné jeskyně, kde Josef, Marie a Ježíš žili. Jmenuje se to tu tak proto, že tu Marie Ježíše kojila. Zajímavé je, že se sem k Panně Marii chodí modlit za své děti i muslimky. Ježíše totiž islám uznává jako svatého muže (i když ne za Syna Božího).

Milk Grotto (Mléčná jeskyně)

Po nákupu suvenýrů v blízkém "spřáteleném" obchodě (já mám stylově betlém z olivového dřeva Usmívající se ) jsme se vydali zpět do Baziliky zrození. Protože už byl večer, bylo zde už relativně málo lidí. Před vchodem k "místu zrození" nás průvodkyně upozornila na ikonu Marie s Ježíškem, která se netradičně usmívá. Ikony mají normálně neutrální výraz, úsměv téhle je naprosto nádherný.

Bazilika Zrození - usmívající se Marie

Místo zrození je maličké, opravdu jeskyně. Na zemi ve výklenku je označené stříbrnou hvězdou. Zaujalo mě, že ji nechal udělat muslimský sultán. Uvnitř byla nádherná posvátná atmosféra.

Místo zrození

Poté jsme vyšli na odpoledním sluncem zalité náměstí a vydali se pěšky zpět k hotelu, který leží na druhém konci města, asi 20 minut chůze. Řeknu vám, se dvěma lahvemi betlémského vína na zádech, žádný med Usmívající se
Betlém není moc hezké město, kromě Baziliky a Milk Grotto zde vlastně nic pozoruhodného není. Kolem jezdí auta, jsou zde obyčejné krámy, pekárny, opravny aut... Ale pár hezkých zákoutí se mezi tím také najde Mrkající

Betlémské zákoutí

Příště vám budu vyprávět o cestě na sever země, do vzdálené, ale naprosto nádherné Galileje, odkud pocházel Ježíš a skoro všichni apoštolové. Mějte se krásně!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Esty Esty | Web | 1. září 2012 v 11:36 | Reagovat

To je vážně drsné vidět taková místa :) Nechceš sem ty fotky dát s odkazem, kde se na ně dá podívat ve větším?

2 Rosie Rosie | 1. září 2012 v 12:39 | Reagovat

Zkusim to :)

3 Vendy Vendy | Web | 1. září 2012 v 20:22 | Reagovat

Krásná místa. Zaujala mě ta ikonka, opravdu se Matka boží usmívá. Většinou jenom trochu posmutněle hledí...
Taky mě zaujalo, že Ježíše uznávají i muslimové. I když, jak píšeš, jako svatého muže.
Musela to být tvrdá doba a i když bych se chtěla někdy podívat strojem času do minulosti, žít bych tam nechtěla.

4 danielinama danielinama | Web | 2. září 2012 v 9:04 | Reagovat

Opravdu moc zajímavé.Pro nás netradiční místa.
A mít celý rok vánoce? Asi by to nevadilo :-D

5 chuckyna chuckyna | Web | 3. září 2012 v 20:20 | Reagovat

Právě že Divergence tomu vůbec není podobná.. proto mě to tak chytlo, podobný téma, ale opačně pojatý :))

6 Vendy Vendy | E-mail | Web | 29. září 2012 v 19:20 | Reagovat

Růženko, přišla jsem ti popřát hezký víkend.
Pohodový! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama