Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Mikuláš

5. prosince 2011 v 15:44 | Rosie |  Advent a Vánoce
Sice je dneska vlastně svátek Jitky, ale Mikuláš naděluje v předvečer toho svého, který je 6.12. :) Je to vlastně podobné Halloweenu - to je taky předvečer svátku všech svatých.
Svatý Mikuláš byl biskupem v Myře (Turecko), žil na přelomu 3. a 4. století. Podle legendy pomohl třem dívkám, které jejich otec chtěl poslat do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Mikuláš se to však dozvěděl a v noci tajně hodil oknem třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže do nevěstince nemusely a mohly se vdát. V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec (datum jeho úmrtí) a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem. Jako zástupci dobra a zla s ním chodí anděl a čert, kteří děti straší a "odměňují" uhlím a brambory - pokud zlobily, nebo jim dávají drobné dárky (např. sladkosti), když byly hodné. Mikuláš byl inspirací pro vytvoření mýtické postavy Santa Clause, která vlastně vznikla zkomolením jeho jména, dodáním dalších atributů a propojením s postavou Christkindleina (něco jako Ježíšek).
Nevím, jak vy, ale já jsem vždycky z Mikuláše měla strašné trauma :) Bráchu dokonce jednou čert nacpal do pytle - ne, že by si to nezasloužil :) ale vystrašený byl celkem dost... No, přeju klidný večer a ať nedostanet moc uhlí :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 21:10 | Reagovat

Jj já mám taky z Mikuláše trauma, pronásledují mě už od dětství noční můry tenhle den, ale zajímavé čtení :) Jinak jsem koukala, že jsi se dala do psaní povídky, já nejsem fanda Stmívání, takže si to možná nepřečtu, ale určitě je to dobré :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama