Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Terry Pratchett a jeho Úžasná zeměplocha

16. listopadu 2011 v 15:30 | Rosie |  Knihy mého srdce
...aneb Fantastická fantasy :)
Pratchetta jsem zkoušela číst už před lety, ale dostala jsem se tak na třetí stránku, nějak mě to prostě nebavilo. Ale protože dost lidí básní o tom, jak je to úžasné, dala jsem mu asi před půl rokem znovu šanci. A svět Zeměplochy mě úplně pohltil.
O co se jedná? Terry Pratchett stvořil svět, který je placatý, leží na zádech čtyřech velkých slonů, které nese na svém krunýři vesmírná želva, Velká A´Tuin. Zeměplocha má - kromě gravitačního a magnetického pole, předpokládám - i pole magické, tudíž se tu člověk opravdu nenudí. Není to tak úplně klasická fantasy, spíš humoristické romány, místy s lehkou (opravdu lehkou!!!) filosofickou příchutí. Celkem nebezpečné je číst je v metru a jiných hromadných dopravních prostředcích - jednak je nebezpečí přejetí požadované stanice, a jednak já osobně se u toho směju jako blázen, čímž si pravidelně vysloužím nechápavé pohledy spolucestujících.
První dva příběhy - Barva kouzel a Lehké fantastično na sebe přímo navazují. Vyprávějí o prvním zeměplošském turistovi Dvoukvítkovi a nedostudovaném mágovi Mrakoplašovi (kterému jedno z Velkých osmi zaklínadel úplně zablokovalo mysl pro další kouzla, tudíž si ve většině situací musí pomáhat rychlým jazykem a rychlýma nohama). Mrakoplaš se ne zcela dobrovolně stane Dvoukvítkovým průvodcem, a při své snaze ho ochránit často hledí Smrťovi tváří v tvář. Doslova.
Zeměplošský Smrť je mimochodem jednou z hlavních postav celé série, i když v knihách vystupuje zdánlivě v pozadí, a je prý Pratchettovou nejoblíbenější postavou. Několik knih je i přímo o něm, a ač se jedná o "antropomorfní personifikaci", i Smrť prochází jakýmsi vývojem od neosobního "Pochmurného žence" po v podstatě soucitného sympaťáka, který se ve stejnojmenné knize snaží nahradit zmizelého Otce prasátek (něco jako zeměplošský Santa Claus).
Možná se vám tohle povídání zdá trochu nesouvislé. Ono se ale opravdu moc nedá ve zkratce a přitom obsáhle a pochopitelně vyprávět o sérii, která má kolem třiceti knížek a stále přibývají nové. Pratchett má několik skupin svých hrdinů, takže počítám, že je celkem osvěžující střídat je. Mimo již zmíněného Mrakoplaše a v podstatě hlavní postavy J - Smrtě - se tu vyskytují čarodějky (pozor, nezaměňovat s mágy - používají úplně jiný druh magie) - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková (tu posléze na postu nejmladší čarodějky nahradila Anežka Nulíčková). Moji oblíbenci jsou i muži z noční hlídky městské stráže hlavního města Ankh-Morporku. Kromě těchto "stálic" je Zeměplocha zaplněna množstvím dalších postav a postaviček. (Když nepočítám Zavazadlo - dřevěnou truhlu opatřenou tisíci malých nožiček a značně zlomyslnou a násilnickou povahou, je mým velice oblíbeným hrdinou Barbar Hrun. Bohužel se vyskytuje jen v kousku Barvy kouzel, ale od doby, co jsme to četly, jsme Arnolda Schwarzennegera, potažmo Conana, s mámou překřtily na Hruna J )
Zmínila jsem se o Ankh-Morporku. Vládcem, zvaným Patricij, je zde Lord Vetinari a druh vlády by se dal popsat jako "osvícená tyranie". Vetinari zavedl zajímavý cechovní systém, který mě osobně opravdu fascinuje. Kromě obvyklých cechů, jako například pekaři, je zde například cech zlodějů, cech vrahů, cech žebráků… Třeba onen cech zlodějů má kvótu lidí, které může obrat a každý zloděj má také stanovenou maximální částku, kterou může uzmout. Okradenému pak dá potvrzení, že už byl ten rok okraden a ostatní zloději už mu dají pokoj. Každý si také může "služby" cechu "předplatit" a vyhnout se tak nepříjemnému překvapení J Pochopitelně existují i zloději a vrazi mimocechovní, ale pokud na ně někdo z cechu přijde, rychle a stručně si to s ním vyřídí. Tudíž se kriminalita v podstatě reguluje sama J
Jak už jsem napsala, shrnout Pratchettovo dílo do článku přiměřené délky je opravdu obtížné. Stále mě napadají nové a nové postavy a zápletky, o které bych se s vámi chtěla podělit, ale to bych asi tenhle článek nikdy nedopsala. Pokud tedy máte rádi fantasy a britský humor, určitě Zeměplochu vyzkoušejte. Myslím, že se tam budete rádi vracet.
PS: Pražské divadlo V Dlouhé hraje dvě inscenace podle knih Terryho Pratchetta - Soudné sestry a Maškarádu. Viděla jsem obě a povídání o nich bude následovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Babunka Babunka | Web | 16. listopadu 2011 v 16:44 | Reagovat

vždyť ti říkám, že si do adresy musíš napsat sblog.cz... :) protože na lidech.cz už zrušili tu záložku ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama