Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Speak (Laurie Halse Anderson)

22. listopadu 2011 v 11:03 | Rosie |  Knihy mého srdce
Speak tak úplně mezi ty "pravé" Knihy mého srdce nepatří (zatím?), ale moc se mi líbila. Jedna moje SB se tehdy zmínila, že by si o ní ráda něco přečetla, a tak vznikla tato recenze. Poděkujte Pétě :)

O filmu Spek jsem samozřejmě slyšela ve spojitosti s Kristen Stewart, tuším na diskuzi o Twilight. Neví proč, ale byla jsem přesvědčená, že je to horor - asi se mi to nějak spojilo s Prokletím domu slunečnic :) Jediné, co jsem se tehdy dozvěděla, bylo, že je to dobrý film, a dál jsem potom nepátrala. Když jsem ho ale před nedávnem viděla, byla jsem naprosto okouzlená. Musím říct, že se mi Kristenin výkon ve Stmívání a v Prokletí nijak extra nelíbil, naopak dle mého názoru byla skvělá v Úkrytu. Speak je o něco starší a Kristen tam hraje skvěle.
Příběh jsem dlouho nemohla vyhnat z hlavy. Hned po shlédnutí filmu jsem začala hledat po internetu a dozvěděla jsem se, že film vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatelky Lauren Halse Anderson (a jak jsem pochopila, je ta kniha v zámoří celkem známá). Takže jsem logicky začala pátrat i po knize. Bohužel, nikde po Čechách se mi jí nepodařilo sehnat - ani v originále, natož v překladu. Nakonec se mi ale podařilo najít internetový obchod, kde byla k dostání a za slušný peníz. Bohužel jsem na knížku musela skoro měsíc čekat, ale vyplatilo se.
Pokud vládnete trochu slušněji angličtinou, můžu vám knihu Speak jen doporučit. Je to jednodušší, než Stmívání, zhruba stejně těžké na čtení jako Harry Potter. Obtíže mi občas dělaly slangové výrazy apod., ale jinak se to celkem dalo.
Pro ty, kteří příběh neznají: Vypráví o čtrnáctileté dívce Melindě Sordino. Po prázdninách nastupuje na střední školu a všechno je špatně. Je z ní vyvrhel. Nikdo s ní nemluví, kamarádky se na ní koukají opovržlivě, každou chvíli do ní někdo strčí - a to je to nejmenší. Melinda skoro nemluví, ulejvá se ze školy, stále hlouběji se propadá do deprese, přestává se o sebe starat. Rodiče o ní taky nemají nijak velký zájem - ten se omezuje prakticky jen na jejich lamentace nad stále se horšícím čtvrtletním hodnocením. Jedinou její útěchou jsou hodiny umění a opuštěný přístěnek školníka, ve kterém si vybuduje jakési doupě.
Postupně Melinda odhaluje důvod, proč se chová, jak se chová. Nemluví o něm ani sama před sebou. Na večírku koncem prázdnin byla znásilněna. V šoku zavolala policii, jenže když viděla, jak na ní všichni kvůli tomu křičí, nikomu nic neřekla a utekla domů. Když ale zjistí, že s Andym - klukem, který jí znásilnil - začala chodit její bývalá nejlepší kamarádka Rachel, rozhodne se jí před ním varovat a všechno jí řekne. Rachel Melindě nejdříve nevěří, ale když Andy obtěžuje i jí, uvěří jí. Po škole se roznese, co se stalo. Andy se rozzlobí a Melindu napadne v jejím úkrytu. Ta ale nakonec přece jen najde řeč a vzepře se mu. Pomůže jí i lakrosový tým s další její bývalou kamarádkou. Melinda nakonec pochopí, že s tímhle zážitkem nemůže bojovat tak, že ho bude popírat sama v sobě i před ostatními. Svůj příběh pak vypráví učiteli umění (a ne matce, jak to bylo ve filmu).
Jak říkám, líbil se mi film i kniha, ale Speak je opět potvrzením toho, že kniha bývá lepší, než film, který podle ní vznikne :)

(10/2009)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chuckyna chuckyna | Web | 23. listopadu 2011 v 11:09 | Reagovat

Ty jsi úplně úžasná!!! vůbec jsem neměla tušení, že je i kniha, okamžitě jdu shánět. Speak je naprosto skvělej film a souhlasim, že Kris tam byla awesome :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama