Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Rozbřesk

22. listopadu 2011 v 14:09 | Rosie |  Filmy
Určitě už netrpělivě čekáte na povídání o čtvrtém fílmu Twilight Sagy :) Takže zde je. A pokud jste neviděli, případně ani nečetli - pozor SPOILERY.

Ač mnoho čtenářů nemá 4. díl Stmívání moc rádo, mně se líbí. Neříkám, že je můj nejoblíbenější, takové rozhodování by bylo poněkud těžké. Ale jako zakončení série sedí. A rozdělení filmu na 2 díly? No, nejvíc mě štve, že budeme muset čekat další rok na opravdové finále :)

Na film jsem se celkem těšila. Ne sice tak, jako na NM a Ec - přece jen teď už tolik dění kolem Stmívání nesleduju - ale docela dost. Jen jsem se bála, aby, v zájmu přilákání mužských diváků, neudělali scánáristka a režisér z "naprosté romanťárny" "akčňák". A první asi 2/3 tomu naprosto nenasvědčovaly. Jak taky chcete zakčnit svatbu a líbánky (včetně tak velmi očekáváné svatební noci)? Takže pánský doprovod se asi moc bavit nebude...
Začátek je velmi věrný předloze, i když mou oblíbenou scénu s Bellou řídící nové auto bohužel nezařadili. Sen, který se jí zdá o předsvatební noci je ale patřičně děsivý, takže na nějaké stížnosti jsem okamžitě zapomněla :) Lehce kýčovitá svatba - ale z reálu znám snad jedinou, která taková nebyla - včetně povinných proslovů. Charlie mě jako vždy tím svým naprosto odrovnal. Stojím si za svým názorem - lepšího herce, než Billyho Burkea snad najít nemohli. A nakonec odlet na svatební cestu na odlehlý ostrov. Mno, přiznám se, milostné scény nemám moc ráda. Připadám si jako šmírák. Navíc ve filmu toho uvidíte víc, než popisuje kniha. Ale ve výsledku - líbánky byly povedené, dokonce i vtipné.
A šup zpátky do Forks - Jacob se svými vlkodlačími přáteli čeká na návrat novomanželů, z velmi osobních důvodů ještě s většími obavami, než oni. Když se o něm dozví a jede se na vlastní oči přesvědčit, že smlouva mezi vlky a upíry byla porušena, je po spatření strhané Belly v šoku nejen on, ale i divák. Opravdu, klobouk dolů před maskéry (a pravdpodobně i před počítačovými grafiky). Co se jim podařilo udělat z krásné Kristen Stewart za doslova vysátou trosku je neskutečné. A vypadá to neskutečně opravdově. Antireklama na anorexii... Mimochodem, Edward (Robert Pattinson) se konečně vzmužil a dupl si. Dočkáme se totiž i prvních manželských neshod, samozřejmě ohledně Bellina těhotenství. Podle mě je to dobře, "filmový " E. je jinak strašně pod pantoflem. Zajímavě je pak natočená komunikace mezi vlky, ze kterých ale bohužel stále poměrně dost čouhají pixely.
No, a nadchází ta akční část - když se totiž vyžíznivělí Cullenovi vydávají na výpravu za novou krví (pro sebe i pro Bellu), dojde na šarvátku vlci vs. upíři. Ale nebojte, končetiny vzduchem nelétají :) Vynechaná je kapitola, kde se Jacob snaží ve velkoměstě otisknout, aby unikl bolesti z hrozící Belliny smrti, nebo v lepším případě přeměny - to mi upřímně řečeno nechybí. Co mi ale chybělo, bylo vypuštění špičkování mezi ním a Rosalií. Škoda.
A nakonec porod. Byl drastický, stejně jako v knize, i když pochopitelně, Bellu nahou neuvidíme :) Jen jsem tedy úpěla nad "odborností" resuscitace ("Proboha, nevystudoval snad Edward medicínu?!" :) ), ale to je holt riziko povolání :) Zajímavě byla udělaná přeměna a nakonec i miminko bylo věrohodné. Alespoň mně žádné počítačové úpravy zřejmé nebyly. Další upírsko-vlkodlačí šarvátka, než se "vše v dobré zvrátí" (Cimrman). A nakonec velmi otevřený konec, abychom náhodou nezapomněli, že za rok (!) nás čeká poslední díl.

Abych pravdu řekla, opravdu jsem v rozpacích, jaké dát hodnocení. Ani s několikadenním odstupem ve mně vzpomínka na film nevyvolává dojem trapnosti, ráda si na něj zajdu v partě znovu. Scénář se poměrně věrně držel předlohy. Herecké výkony nebyly zase tak hrozné. Zvláštní efekty vypadaly dost přirozeně. Takže bych řekla tak ***1/2 z pěti. A možná to po opakovaném shlédnutí BD part 1 u mě dotáhne i na 4 :)
Mimochodem, mohl by mi prosím někdo říct, proč se plakáty od prvního dílu (ten byl alespoň trochu jiný) drží stejné nudné formy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BebeSušenka BebeSušenka | 22. listopadu 2011 v 14:11 | Reagovat

:-) hezký článek..už dlouho se chystám na rozbřesk ale nějak jsem se k tomu ještě nedokopala

2 chuckyna chuckyna | Web | 23. listopadu 2011 v 11:07 | Reagovat

Ty se máš.. U nás to dávají v kině až za dva týdny!!! :D Asi si stáhnu kinorip :D

3 Ebolin Ebolin | Web | 23. listopadu 2011 v 15:56 | Reagovat

No jo, je to prostě Boží Film :-)
Tak se brzo uzdrav ;-)

4 Babunka Babunka | Web | 3. prosince 2011 v 21:24 | Reagovat

Dobře, tenhle článek jsem hledala :D Dál skončím... :D Protože mě zajímalo, co na to řekneš.
Chm, mně tam nejvíce chybělo to, že tam nebyl vztah Rose/Jake. Ano... To dost. Urychlenost konce. Pokud jsi nečetla mou recenzi, jinak ti to bohužel opakuji znovu všechno :D... A co mě tam asi nejvíce překvapilo - proboha, proč tomu dítěti udělali takovýhle oči? Proč sakra?! Proč, proč?! A proč tam museli ukázat "dospělou" Renesmé? Aby nevypadal Jake jako úchyl, že se otiskl do dítěte? Nevadí no... Přišel mi tam zase ten skok Edwarda do vody nereálný. Třeba takové HP má takovou vysokou grafickou úroveň, že tam není vůbec nic nereálného. Nevadí no :(. A nejlepší část byla ta s tím panictvím, řekla bych:D

Taky nemám ráda intimní scény ;). Kór když se na to díváš s někým - rodičové, třída anebo ještě k tomu celý sál. Yeah.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama