Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Quo Vadis? (Henryk Szienkiewicz)

15. listopadu 2011 v 20:17 | Rosie |  Knihy mého srdce
...aneb Omnia vincit amor
Než jsem tenhle román četla, věděla jsem jen, že se odehrává v Římě za vlády Nerona a pronásledování křesťanů. A protože celkem můžu historické romány, a protože jsem tehdy byla sedmnáctiletá "začínající křesťanka", knížku jsem si půjčila v knihovně. A přečetla jsem si jí tehdy hned dvakrát.
Možná vás hned ze začátku mohlo odradit, že je to křesťanská beletrie. Křesťanské poselství tu opravdu hraje velkou roli. Ale o nic méně je to romantický román o tom, jak láska člověka může naprosto změnit.
Je to příběh mladého vojáka Marka Vinicia, který se zamiluje do krásné dívky z barbarského kmene Lygů. Jmenuje se Kallina, ale pro její původ jí říkají Lygie. Žije v domě rodiny Aulů, kteří jsou křesťané, což ale nikdo neví. I Lygie je vychovávaná v křesťanské víře a možná i pro její plachost a jakousi nepostižitelnou odlišnost se do ní Vinicius zamiluje. Udělá ale pěknou hloupost. Poprosí o radu svého strýce Petronia (mimochodem to byla skutečná osoba), kterého nenapadne nic lepšího, než navést Nerona, aby si Lygii od Aulů vyžádal. Je to totiž římské rukojmí, a jako takové na ní má císař právo. Jako další část plánu pak má být odvedení Lygie z císařského paláce do Viniciova domu, kde spolu buď budou žít na hromádce, nebo - k čemuž je Vinicius také ochotný - se vezmou. Vše se ale pochopitelně pokazí.
Lygie je pozvaná na císařskou hostinu, na kterou jít musí. Napřed je ráda, že se tu "náhodou" setká s Viniciem, ale ten se v průběhu večera opije, prozradí jí, že jeho vinou byla vzata ze svého domova a pak jí začne obtěžovat. Lygie je nešťastná a zoufalá. Bývalá Neronova milenka Akté ji povzbudí a poradí jí s útěkem. Křesťané cestou do Viniciova domu Lygii "unesou" a schovají.
Zoufalý Vinicius ji dává tajně hledat a zároveň zjišťuje, že je křesťanka. Když se jí pokusí z jejího úkrytu unést, Lygiin sluha jej těžce zraní. Křesťané se o Vinicia starají, dokud není dostatečně zdravý a pak Lygii schovají na novém místě. Ta je do Vinicia už také zamilovaná, ale velice se tím trápí - jednak pro to, co jí udělal, a jednak proto, že to bere jako selhání své víry. Apoštolové Petr a Pavel, kteří jsou v tu dobu v Římě a jsou na návštěvě u Lygiiných hostitelů, jí ale utěší. Řeknou jí, že její láska není žádný hřích, ale že by se měla Viniciovi vyhýbat, dokud se nestane křesťanem, aby jí nesvedl ke špatnému jednání.
Vinicius po ní mezitím opět pátrá, ale to už se mu v hlavě rozleželo, jakou udělal chybu, a že Lygii prvně naprosto nepochopil. Postupně začíná - nejprve spíš podvědomě - smýšlet a chovat se podle útržků křesťanské nauky, které zaslechl a hlavně na vlastní kůži zažil, když jej zraněného ošetřovali. Když pak Lygii znovu najde, požádá jí o ruku a hodlá se nechat pokřtít. Než se ale mohou vzít, vypukne požár, který zničí většinu Říma. Z jeho založení jsou obviněni křesťané a začíná obrovské pronásledování.
V díle Henrika Sienkiewicze je tento román takovou výjimkou - především totiž psal knihy z polské historie (Křižáci, Potopa, Pan Wolodyjovski, Ohněm a mečem). Quo vadis je ale nejspíš jeho dílem nejznámějším. V roce 1905 a něj dostal Nobelovu cenu za literaturu. Lépe řečeno nejen za něj, ale za svoje celoživotní dílo. Ohněm a mečem a Pouští a pralesem (dobrodružný román pro děti) jsem také četla, ale tak, jako Quo vadis mě tyto knihy rozhodně neuchvátily.
Podle tohoto románu také vzniklo několik filmů. Zmíním dva - hollywoodský z roku 1951 a polský z roku 2001. Ten hollywoodský je celkem děs. Podle mého názoru má s knihou společný snad jen název, jména postav a část zápletky. Ten polský je naopak velice slušný (opět podle mého názoru J). Ponechává všechny podstatné situace, celkem dobré herecké výkony, hudba film skvěle doplňuje. Je vidět, že Poláci mají svou klasiku v lásce. Jen ty zvláštní efekty… Zajímavé je, že na csfd.cz mají tyto filmy naprosto opačné hodnocení - zatímco hollywoodský spektákl má 80% a všichni o něm básní (no dobře, Peter Ustinov jako Nero byl skvělý), ten polský celkem haní. Nu což, proti gustu…
Co říci závěrem? Na poprvé je tato kniha na čtení celkem těžká. Ale pokud máte rádi historické romány a jste duše romantické, neváhejte. U mě osobně hodně dlouho vedla žebříček nejoblíbenějších knih a pořád je to knížka, kterou jsem četla "nejvíckrát". (Mimochodem, momentálně je to nejspíš Pýcha a předsudek)


Autor románu a filmové plakáty dvou jeho adaptací - americké a polské
(vyhledáno přes www.images.google.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chuckyna chuckyna | Web | 17. listopadu 2011 v 23:14 | Reagovat

jojo, Quo Vadis už mi tak dva roky leží zaprášené v knihovničce. Nedokážu se prokousat začátkem. Ale to přijde. Nedávno jsem byla tak zoufalá, že jsem si přečetla i první díl Letopisů Narnie, který jsem si kupovala asi v osmý třídě. /měla jsem ji rozečtenou 6 let :D/

2 Vendy Vendy | Web | 18. listopadu 2011 v 22:49 | Reagovat

Souhlasím zcela, kniha je dokonalá. Nevadí mi vůbec, že je prokřesťansky zaměřená a na křesťanské myšlení a cítění cílená - podstatný je taky příběh a ten je nádherný. Střet dvou zcela rozdílných náboženství a starověký svět je zde vylíčen opravdu poutavě. Lásce Lygie a Marka jsem fandila od začátku do konce a při líčení vyvražďování křesťanů v Římě a Neronovo šílenství mi bylo všelijak. Petronius zde vystupoval podle mě přiměřeně - inteligentní člověk, který má už svá pravidla a své vidění světa, ve kterém žije, který uctívá krásu a eleganci a duchaplnost a žije v souladu se svými ideály, asi nevstřebá zcela odlišnou formu náboženství - na to už je příliš starý a příliš pohodlný, jak jednou poznamená. Přesto uznává, že morálka a zásady nového náboženství má něco do sebe.
Knihu rozhodně doporučuji. Není to žádný náboženský traktát, je to opravdu hodnotná kniha, která se navíc skvěle čte.
K filmu - novou verzi jsem zatím neviděla, ale ta stará se mi líbí velice. Ano, možná je chvílemi trochu naivní, ale v té době se takto velkofilmy točily. Marcus zde nebyl mladíček, ale už poměrně zralý muž, který nepřijal novou víru tak zaníceně jako Marcus v knize, ale spíš z lásky k Lygii se snažil přizpůsobit jejímu přesvědčení.
Novou verzi bych ještě chtěla vidět...

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

4 Caddy Caddy | Web | 20. července 2012 v 14:01 | Reagovat

Tak si znovu projíždím tvůj blog a hned mě do očí uhodil tento článek. Tu knihu jsem četla šestkrát, na film zatím nemám odvahu. Ale je to opravdu mistrovské dílo a rozhodně stojí za to si to přečíst.
Teď jsem taková čtenářská poradkyně mojí mladší sestry a Quo Vadis čeká na jejím psacím stole. Nejspíš si to přeču taky :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama