Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Pratchett v Dlouhé

19. listopadu 2011 v 10:55 | Rosie |  Knihy mého srdce
Jak už jsem psala, divadlo V Dlouhé má na repertoáru dvě hry podle Terryho Pratchetta, a to Soudné sestry a Maškarádu. Obě dvě jsou o čarodějkách.
Magie čarodějek je odlišná od magie mágů. Zatímco čarodějky jsou výlučně ženy a místo "klasických" kouzel používají spíše bylinky a tzv. hlavologii, mágové jsou pouze muži (s jednou výjimkou - viz kniha Čaroprávnost). Místo kouzlení se věnují spíše dobrému jídlu a pití. Čas od času se však i oni do něčeho zapletou - pochopitelně převážně proti své vůli.
Čarodějky, které vystupují v Pratchettových knihách, jsou různé typy. Bábi Zlopočasná je vysoká, hubená, a zdálo by se, že má jen malý kousíček od zlé čarodějnice. Stařenka Oggová je menší, baculatá, matka, babička a prababička početné rodiny. Ráda vaří a zpívá, bohužel spíše písně, kterým se říká sprostonárodní. Její oblíbená je Ježčí píseň. (Zajímavé je, že její text nikde v knížkách nenajdete. Existují "fanmade" verze; ta, kterou zpívají v Dlouhé je z těch slušnějších…). Magráta Česneková se snaží oblékat stylem, který bych asi nazvala emo. Snaží se vypadat tajuplně, ale spíš z toho vždy vyleze cosi jako strašák do zelí. Poté, co se provdá, její místo v čarodějné trojici zaujme Anežka Nulíčková. Tahle postava je mi hodně sympatická. Je to dívka poněkud prostorově výraznější, se skvělým hlasem a sklonem k červenání. Zuby nehty se povolání čarodějky brání, ale osud jí nakonec dostihne.


V Soudných sestrách - tak trochu předělávce MacBetha - se Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková připletou ke státnímu převratu. Zrádný lord Felmet postrkovaný svou manželkou zavraždí krále Verence a chystá se zabít i jeho syna - miminko. Čarodějky malého prince zachrání, svěří ho do péče rodiny kočovných herců, a protože lord Felmet není zrovna dobrým vládcem, rozhodnou se zasáhnout a na trůn dosadit právoplatného dědice. Proto provedou obtížné kouzlo, kterým celé království Lancre posunou v čase o 20 let. Falešný král Felmet se rozhodně čarodějky zdiskreditovat, a proto si najme herce (shodou náhod - no, náhod?...) právě tu skupinu, ke které patří mladý následník trůnu Tomjan, aby napsali a zahráli hru, kde čarodějky vylíčí jako zlé babice. Vše ale samozřejmě dopadne tak trochu jinak.
Maškaráda je zase tak trochu parodií na Fantoma opery a na operu vůbec. V divadle jsem jí viděla dvakrát a líbí se mi asi víc, než Soudné sestry (i když Ježčí píseň prakticky chybí, árie Questa porta maledeta jí bohatě nahradí). Na začátku se Anežka (která si říká Perdita X.) vydává do hlavního města Ankh-Morkporku zkusit štěstí v Opeře. Sice má perfektní hlas, ale ne vzhled. Naopak další dívka, Kristýna, je sice krásná, ale zpívat opravdu neumí. Takže Kristýna hraje a nešťastná Anežka za ní zpívá. Mezitím dvě osamělé čarodějky z čajových lístků zjistí, že Anežce hrozí nebezpečí a jedou do města, aby jí pomohly. Nakonec tajemství Ducha opery odhalí a Anežka se vrací domů, aby se stala čarodějkou.


Vím, že tenhle přehled je opravdu stručný, ale nerada bych prozrazovala moc. I když Pratchetta neznáte, věřte, že na představení se budete bavit - Soudné sestry jsem viděla v televizi, ještě než jsem přečetla jedinou knížku a Maškarádu zanedlouho po svých zeměplošských začátcích. A vůbec to nevadilo. Pokud by jste rádi do Dlouhé zavítali, tady se můžete podívat, jak hrají: http://www.divadlovdlouhe.cz/. Zajímavosti o Zeměploše a novinky zde: www.ankh.ic.cz

A nakonec dvě malé "upoutávky"PS: V obou inscenacích kromě čarodějek a Smrtě září i Miroslav Táborský a Vlastimil Zavřel - oba naprosto dokonalí.
PPS: V Dlouhé se momentálně hrají už jen Soudné sestry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LadyEsik LadyEsik | Web | 20. listopadu 2011 v 10:27 | Reagovat

Já viděla obě inscenace v počítači a je to parádní :)) Na živo to musí být něco

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama