Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Patero pohádek (Jana Kášová)

25. listopadu 2011 v 14:56 | Rosie |  Knihy mého srdce
Předem upozorňuji, že tenhle článek je poněkud delší, ale přesto doufám, že se jím - alespoň někdo ;) - prokouše.

Další z mých oblíbených pohádkových knížek. Jak již název napovídá, najdete v ní pět pohádek, ve kterých autorka vynalézavě pracuje s různými pohádkovými motivy, ale zároveň je vtipně mění a upravuje.
První pohádka se jmenuje Modrý Mauricius. Vypráví o mladém králi, kterému pro jeho zálibu ve filatelii nikdo neřekne jinak, než Filda První. Protože se celé dny zabývá jen známkami, království vládnou vykutálení rádcové, a podle toho to taky vypadá. Jednou na návštěvu přijede králova prateta Klotylda a rozhodne se vše vzít do svých rukou - král se zkrátka ožení a manželka už si s ním poradí. Filda ve slabé chvilce souhlasí, a tak se na zámku na "konkurzu" na královnu sejdou všechny svobodné dívky a ženy, co jich v zemi je. Král si ale stanoví podmínku - jeho ženou se stane ta, která mu přinese Modrého Mauritia, vzácnou známku. Téměř všechny nápadnice těžký úkol odradí - až na tři dívky. Bohatá Kordelie se rozhodne, že známku někde prostě koupí. Vychytralá zlodějská dcerka Augustýna se jí pokusí vyvdat. A chudá služebná Božka, která se na zámku ocitla náhodou, ani neví, co to ten Modrý Mauritius je. Ale protože se jí král zalíbí, vydá se až na konec světa (doslova), aby onoho tajemného Mauritia našla. Králi ale z cest nepřinese známku, ale skřítka stejného jména (jak už jsem říkala, o tom, že to má být známka Božka neví).
Pohádka Kde čeká sláva začíná zcela klasicky. Hodný král a královna nemohou mít děti. Dobrá babka kořenářka králi poradí tajný recept, a zanedlouho se narodí jednak královská dvojčata - kluci Vojtěch a Vincenc - ale dcerku Markétu má i kuchařka, která kouzelnou pečínku ochutnala. Když kluci dospějí, vydají se do světa, aby se zjistilo, kdo se víc proslaví a stane se pak králem. Vincek v jednom království vysvobodí princeznu Zlatovlásku, a než se vzpamatuje, je oženěný. Protože je ale Zlatovláska pěkná hysterka, zavolá si Vincek na pomoc bratra. Než stačí svůj plán na Zlatovlásčino napravení uskutečnit, navštíví je Markéta, a Vojta se musí vydat domů zachránit jejich království před bývalým rádcem královských rodičů Herdekem.
Lojzička je číslo - to byla asi moje nejoblíbenější pohádka z této sbírky. Princezna Lojzička, vymodlené dítě, více než vynahrazuje svému otci králi, že nemá syna - nejraději běhá po lesích, plave, jezdí na koni a vyvádí různá alotria. Po návštěvě cirkusu se dokonce sama tajně učí krasojezdecké kousky. Pokusy udělat z ní jemnou dámu se s úspěchem moc nesetkávají, námluvy sousedního prince Evžena také dopadnou katastrofálně. Jednoho dne se ale do Lojzičky zakouká sladkovodní král Bonifác a chce si jí vzít za ženu - jinak celou zemi zatopí. Lojzička raději uteče a po nějakém tom protloukání se všude možně se stane krasojezdkyní v cirkuse. Při jedné štaci se do ní zamiluje právě ten princ Evžen, kterého odmítla - pochopitelně v krasojezdkyni princeznu nepozná. Na zapřenou se proto přidá ke stejnému cirkusu jako kulisák. Za nějaký ten čas se z nafoukaného princátka stane normální mužský a Lojzička jeho žádost o ruku přijme. Ale Bonifác je pořád na čekané.
Živá voda vypráví o velice líném králi Inocencovi. Následkem lenosti a přejídání nabere jeho postava ideálního tvaru koule, což pochopitelně není ideální pro královské zdraví. Král onemocní a nikdo si neví rady. Až dvě vysloužilé víly (nebo snad sudičky? Samy už si to nepamatují) králi popíšou cestu, jak se uzdravit. Bez námahy to ale nebude. A tak se král k úžasu svému i svých poddaných po dlouhé době postaví na vlastní nohy a vydává se na výpravu za živou vodou.
Kamenné trápení je pohádka o králi Arnoštovi, jeho zlé první ženě čarodějce Lindě (asi první pohádka, kde se král rozvede…), jeho krátkém druhém manželství a dvou nevlastních královských dcerách, které ač o sobě nevědí, jsou si k nerozeznání podobné - pochopitelně až na povahu. Zatímco Cecilka - ta mladší - je hodná a milá, Vanda, Lindina dcera má povahu zlou po matce. Ta si vymyslí pomstu - Cecilku promění v kámen a na její místo podstrčí Vandu. Socha (Cecilka) se dostane do královské sbírky, proutek a zaklínadlo, které ji proměnilo, koupí mazaný obchodník s uměním Procházka. Po úspěchu první Sochy zásobuje galerie dalšími zkamenělými lidmi, zvířaty i rostlinami. Do Sochy - Cecilky se na jedné výstavě zamiluje princ Vavřinec ze sousední země. Jenže když už si myslí, že našel tu krásnou princeznu, podle které je prý Socha vysochaná, Procházka omylem udeří proutkem do země a zkamení tak celý svět - až na Vavřince, který si zrovna poskočil radostí, a kluka Tondy, který v tu chvíli skákal do sena. Oba teď musí zjistit, co se vlastně stalo a jak kouzlo zvrátit.
Co dodat? Někdy má člověk prostě na pohádky náladu. A pokud si chcete přečíst nějakou veselou, tak trošku ve stylu Werichovy knížky Fimfárum, určitě se pro tohle povedené Patero do knihovny vypravte. I když je relativně letité, má pořád svoje kouzlo.

(3/2010)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama