Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Mluvící balík (Gerald Durrell)

25. listopadu 2011 v 13:24 | Rosie |  Knihy mého srdce
Tuhle pohádku jsem v dětství měla moc ráda. Později jsem četla i jiné knihy od tohoto autora a moc se mi líbily. Gerald Durrell byl britský spisovatel a biolog, popularizátor ochrany přírody. V dětství žil v Řecku, na ostrově Korfu, a tyto zážitky pak popisuje v mnoha svých knihách - nejznámější je asi O mé rodině a jiné zvířeně, vydal i několik knih povídkových a romány s přírodovědnou tématikou.
Děj Mluvícího balíku se - alespoň zpočátku - také odehrává v Řecku. Dva bratři, Šimon a Petr, přijedou na návštěvu ke svému strýci a sestřenici Penelopě. Při jedné vycházce po pláži objeví Penelopka podivný balík, z něhož se ozývají hlasy. Když děti balík rozbalí, najdou v něm mluvícího papouška Papouše a jeho pavoučí hospodyni Dulcibelu. Papouš jim vypráví, že pochází ze země jménem Mytologie, kterou vytvořil velký kouzelník Hengist Hanibal Velebobule (zkráceně H.H.) pro vymírající mytologická zvířata. Jenže Mytologii ovládli bazilišci a chystají se její obyvatele zcela podřídit svojí vládě. Ukradli H.H. tři velké kouzelné knihy, bez kterých je bezradný (jelikož má parádní sklerózu; pro znalce Cimrmana - něco podobného jako Děd Vševěd) a kouzelníkova pomocníka Papouše i s jeho přepychově zařízenou klecí coby balík hodili do řeky.
Děti se rozhodnou Mytologii pomoci. S pomocí staré parní lokomotivy Madam Hortensie se dostanou ke vchodu do kouzelné říše a po kratším putování i do Křišťálových jeskyní, kde se H.H. ukrývá. Přidá se k nim i ropuší rádobyšpion Ethelbert (ropuchy pro bazilišky sedí na jejich vejcích, ale Ethelbert je jaksi lehce neschopný a nešikovný - mírně řečeno). Při nebezpečné výpravě do baziliščího hradu v kouzelných knihách najdou návod, jak bazilišky poradit. Pak už nezbývá nic jiného, než shromáždit všechny nezbytné věci, dostatek spojenců a vybojovat rozhodnou bitvu.
V knize se vyskytují jak mytologické postavy "klasické" - bazilišci, fénixové, jednorožci, vlkodlaci, mandragory… - tak i značně nezvyklé, či lépe řečeno nové. Například čarotelata, jacísi kříženci mezi krávou a obřím hlemýžděm, jejichž rosol se dá vmyslet do čehokoliv, co zrovna potřebujete. Nebo velice originální mořská potvora Osvaldek - nahluchlý netvor se zálibou ve vaření. Nádherné jsou také ilustrace Adolfa Borna - i když tohoto umělce zrovna moc nemusím (výjimkou je Mach a Šebestová, které jsem milovala už ve školce), k této knížce se jeho kresby hodí moc dobře.
Nedávno jsem se k Mluvícímu balíku opět vrátila a líbil se mi i po letech. Pokud máte rádi pohádky a vlastníte špetku fantazie, je tahle knížka pro vás jako napsaná.

(Zajímavý článek o zajímavém životě tohoto spisovatele najdete zde: http://www.spisovatele.cz/gerald-durrell )


(Obálka českého vydání. Autor. Vyhledáno přes www.images.google.cz)

(3/2010)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aori Anne Jeagerjaques Aori Anne Jeagerjaques | Web | 25. listopadu 2011 v 13:38 | Reagovat

:-D  :-)  :-D

2 Aori Anne Jeagerjaques Aori Anne Jeagerjaques | Web | 25. listopadu 2011 v 14:19 | Reagovat

nic vtipnýho na něm není, jenom sem přidala smajlíky XDD

3 userka userka | E-mail | Web | 22. března 2015 v 0:19 | Reagovat

Zrovna jsem to dočetla (na doporučení Krutomývala.com) a byla jsem dost překvapená těmi cizími slovy! Kolikrát mi je ani slovník cizích slov nevysvětlil :D To by mě zajímalo, jak to čtou děti.

4 AlbertMeant AlbertMeant | E-mail | Web | 7. června 2018 v 22:20 | Reagovat

The men's prostate is the central portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate is found just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections via other parts of the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to create the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some with the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations a week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to look at to make sure a proper prostate is to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to choose prostate examination at least one time annually.

5 KuldegO KuldegO | E-mail | Web | 17. srpna 2018 v 2:15 | Reagovat

Seal armpit brings inconvenience, pain when moving. To delay trip in the hospital cannot be. Lump under the muscle cavity may turn out to be cancer disease. However more often it is consequence excessive use deodorants, violation conditions personal hygiene, increased sweating. Redness causes a close blouse, polluted razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/i-have-a-lump-under-my-armpit-which-doctor-should-i-visit>i have a lump under my armpit</a>  
Compaction under the arm, redness, lump getting hot? This is the boil that will will have to be opened, then take antibiotics. In the first stage treat ointments, anti-inflammatory drugs. If the ailment is started, shown surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama