Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Mluvící balík (Gerald Durrell)

25. listopadu 2011 v 13:24 | Rosie |  Knihy mého srdce
Tuhle pohádku jsem v dětství měla moc ráda. Později jsem četla i jiné knihy od tohoto autora a moc se mi líbily. Gerald Durrell byl britský spisovatel a biolog, popularizátor ochrany přírody. V dětství žil v Řecku, na ostrově Korfu, a tyto zážitky pak popisuje v mnoha svých knihách - nejznámější je asi O mé rodině a jiné zvířeně, vydal i několik knih povídkových a romány s přírodovědnou tématikou.
Děj Mluvícího balíku se - alespoň zpočátku - také odehrává v Řecku. Dva bratři, Šimon a Petr, přijedou na návštěvu ke svému strýci a sestřenici Penelopě. Při jedné vycházce po pláži objeví Penelopka podivný balík, z něhož se ozývají hlasy. Když děti balík rozbalí, najdou v něm mluvícího papouška Papouše a jeho pavoučí hospodyni Dulcibelu. Papouš jim vypráví, že pochází ze země jménem Mytologie, kterou vytvořil velký kouzelník Hengist Hanibal Velebobule (zkráceně H.H.) pro vymírající mytologická zvířata. Jenže Mytologii ovládli bazilišci a chystají se její obyvatele zcela podřídit svojí vládě. Ukradli H.H. tři velké kouzelné knihy, bez kterých je bezradný (jelikož má parádní sklerózu; pro znalce Cimrmana - něco podobného jako Děd Vševěd) a kouzelníkova pomocníka Papouše i s jeho přepychově zařízenou klecí coby balík hodili do řeky.
Děti se rozhodnou Mytologii pomoci. S pomocí staré parní lokomotivy Madam Hortensie se dostanou ke vchodu do kouzelné říše a po kratším putování i do Křišťálových jeskyní, kde se H.H. ukrývá. Přidá se k nim i ropuší rádobyšpion Ethelbert (ropuchy pro bazilišky sedí na jejich vejcích, ale Ethelbert je jaksi lehce neschopný a nešikovný - mírně řečeno). Při nebezpečné výpravě do baziliščího hradu v kouzelných knihách najdou návod, jak bazilišky poradit. Pak už nezbývá nic jiného, než shromáždit všechny nezbytné věci, dostatek spojenců a vybojovat rozhodnou bitvu.
V knize se vyskytují jak mytologické postavy "klasické" - bazilišci, fénixové, jednorožci, vlkodlaci, mandragory… - tak i značně nezvyklé, či lépe řečeno nové. Například čarotelata, jacísi kříženci mezi krávou a obřím hlemýžděm, jejichž rosol se dá vmyslet do čehokoliv, co zrovna potřebujete. Nebo velice originální mořská potvora Osvaldek - nahluchlý netvor se zálibou ve vaření. Nádherné jsou také ilustrace Adolfa Borna - i když tohoto umělce zrovna moc nemusím (výjimkou je Mach a Šebestová, které jsem milovala už ve školce), k této knížce se jeho kresby hodí moc dobře.
Nedávno jsem se k Mluvícímu balíku opět vrátila a líbil se mi i po letech. Pokud máte rádi pohádky a vlastníte špetku fantazie, je tahle knížka pro vás jako napsaná.

(Zajímavý článek o zajímavém životě tohoto spisovatele najdete zde: http://www.spisovatele.cz/gerald-durrell )


(Obálka českého vydání. Autor. Vyhledáno přes www.images.google.cz)

(3/2010)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aori Anne Jeagerjaques Aori Anne Jeagerjaques | Web | 25. listopadu 2011 v 13:38 | Reagovat

:-D  :-)  :-D

2 Aori Anne Jeagerjaques Aori Anne Jeagerjaques | Web | 25. listopadu 2011 v 14:19 | Reagovat

nic vtipnýho na něm není, jenom sem přidala smajlíky XDD

3 userka userka | E-mail | Web | 22. března 2015 v 0:19 | Reagovat

Zrovna jsem to dočetla (na doporučení Krutomývala.com) a byla jsem dost překvapená těmi cizími slovy! Kolikrát mi je ani slovník cizích slov nevysvětlil :D To by mě zajímalo, jak to čtou děti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama