Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Koralina a svět za tajemnými dveřmi (2009)

19. listopadu 2011 v 13:22 | Rosie |  Filmy
Na tenhle film jsem se těšila od chvíle, kdy v Premiere (odpočívej v pokoji…) napsali, že se natáčí. Tedy lépe řečeno, že je výrobě. Je to totiž film animovaný, ve vybraných kinech též ve 3D. Knížku jsem taky četla a moc se mi líbila, podělila jsem se o ní i s mámou J Víc se mi sice líbilo Nikdykde, ale což, ber co dávají J Je to ovšem už nějaký čas, takže pro vás výhoda - nebudu otravovat s tím, co je oproti předloze jinak J
Příběh vypráví o holčičce Koralině (pozor, nekomolit na Karolinu, na to je totiž háklivá), která se s rodiči přestěhuje do nového domu. Kromě nich tam ještě bydlí dvě staré vysloužilé herečky se smečkou svých psů (velšský teriér, pokud vím) a poněkud bláznivý ruský bývalý cirkusák se svým imaginárním (?) myším cirkusem.
Rodiče na Koralinu nemají kvůli práci vůbec čas, takže je celkem pochopitelné, že se začne nudit. Prozkoumává okolí, a narazí nejen na hlubokou starou studnu, ale i na celkem dost otravného kluka Hubíka a jednoho toulavého kocoura. Jednoho dne ale prší a Koralina nemůže ven, rodiče jí proto vyšlou na průzkum domu. V jedné místnosti pak objeví malá dvířka překrytá tapetou. Když jí je maminka odemkne, zjistí že jsou zazděná. V noci jí ale probudí myška a Koralina se dveřmi dostane do jiného světa. Všechno je tu krásnější - rodiče se o ní zajímají, vaří jídlo, které jí chutná, hrají si s ní. Staré dámy najednou omládnou a předvádějí své staré divadelní kusy, myší cirkus je opravdu velkolepý a Hubík je výrazně vylepšen tím, že nemluví. Jediná věc která vypadá dost divně je, že všichni mají knoflíky místo očí.
Koralina je sice v tomhle druhém světě šťastnější, ale když nechce zůstat natrvalo (a nechat si taky do očí dát knoflíky), zjistí, že "druhá matka" není tak hodná, jak se dělá. Že je možná čarodějnice, která už takhle několik dětí polapila. Uteče zpět do svého světa, ale její rodiče zmizeli. Aby je zachránila, musí s "druhou matkou" uzavřít sázku - když najde duše ztracených dětí a svoje rodiče, budou všichni volní. Pokud ne, zůstane v druhém světě a nechá si přišít knoflíky. V hledání jí pomáhá ten opelichaný kocour, který ví víc, než se zdá.
Koralina se sice tváří jako film pro děti, svoje bych na ní ale nevzala, minimálně do 12 let, možná i déle. Už titulková scéna je dost děsivá, natož když se druhá matka ukáže ve své pravé podobě. Jinak je to film pěkný, výtvarně moc hezky udělaný a hudba je nádherná. Poprvé jsem taky byla na 3D filmu, což se mi také docela líbilo, jen mě celkem dost bolí hlava J Celkem bych dala ***1/2 a doporučení - jděte na to, zvlášť pokud se vám líbily např. Ukradené Vánoce a Gaimanovy knihy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clarett Clarett | Web | 19. listopadu 2011 v 18:22 | Reagovat

Z tohohle filmu jsem měla a mám hrozně rozporuplné pocity. Na jednu stranu je to strašně depresívní a ještě tam jsou věci, které nemám ráda. Je to přehnané a v něčem dost nevkusné, drsné, až to bolí. Z něčeho prostě běhá mráz po zádech, všechno je to jako noční můra. Ani troška sluníčka. Oči z knoflíků. A tma a svět, ze kterého není úniku.
Takže když na to nemám náladu, nepouštím si to. Vůbec.

Na druhou stranu mě na tom něco přitahuje. Má to totiž strašně silnou atmosféru a neumím to vysvětlit - ale občas prostě trochu depresivna potřebuju. Trochu divné ruské atmosféry, zvláštní francouzské hudby, protivných holčiček a slepených karamel. :-)

Ale když se nad tím zamyslím, v tom filmu vlastně není skoro nic, co bych měla ráda, co by mě oslovovalo a těšilo mou elfí duši a právě proto se na to někdy hrozně ráda podívám:-)

2 Caddy Caddy | Web | 19. listopadu 2011 v 19:07 | Reagovat

Myslím, že mě přitahuje právě tím, jak je zvláštní. Jak je jiný, než ostatní filmy, originální svou animací a naprosto úžasnou hudbou! Je depresivní a temný, ale přesto se mi moc líbí, viděla jsem ho už několikrát :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama