Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Harry Potter a Relikvie smrti část 2 (8/2011)

25. listopadu 2011 v 13:41 | Rosie |  Filmy
Po - alespoň pro mě - nejslabším šestém dílu a lehce nadprůměrné první polovině dílu sedmého jsem finále téhle ságy očekávala s obavami i s nadějí. Recenze mi moc nepomohly - české oficiální film spíš haněly, s tím, že ač ze zahraničí jsou ohlasy víc než pozitivní, podle nich zde akce převládla na úkor děje. A vůbec je to spíš humbuk a tak podobně. To mě pravda trochu vyděsilo, nicméně Harry je Harry a ujít bych si ho stejně nenechala.
Řeknu hned, že mě HP 7 2/2 nezklamal. Ano, když porovnám první a poslední díl, je to opravdu jako ty příslovečné nebe a dudy. Ale to se týká i knížky. První díl je pohádka. Může jí číst jak prvňáček, tak jeho maminka, tatínek, ba i babička či dědeček. Se čtvrtým dílm začíná přituhovat a "sedmička" už je temná jako espresso (bez mléka, pochopitelně). Objevil se také podle mě zajímavý paradox - zatímco první díly série byl hlasitě kritizovány především římskokatolickou církví za to, že "navádějí" k čarodějnictví, poslední film si naopak vysloužil pochvalu Říma za zobrazení věrného přátelství a odvahy k osobní oběti. Ale to už trochu odbočuju.
Akce je v HP 7/2 opravdu požehnaně, ale že by to byl druhý Pán prstenů - Dvě věže, to se zase říct nedá. Film začíná tam, kde skončil ten předchozí - pohřbem věrného domácího skřítka (mimochodem, tím si to u mě J.K. Rowling rozlila víc, než u Siriuse :) ). Harry a jeho přátelé pokračují v hledání viteálů. To je zavede do Gringottovy banky. Tady je nezapomenutelná etuda "Hermiona s pomocí mnoholičného lektvaru přeměněná v Bellatrix klopýtá na vysokých podpatcích a snaží se vypadat hrozivě". Helenu Bonham Carter sice nemám moc ráda, ale za tohle jsem před ní musela smeknout. Adrenalinový únik na drakovi a přílet do Bradavic - tady se film poněkud odklání od knihy, ale dvě hodiny času jsou holt dvě hodiny času :) Moc se mi líbilo formování obrany bradavického hradu, například oživování brnění a kamených soch - to se opravdu povedlo. Následující bitva pak poněkud připomíná bitvu o Helmův žleb - ale to asi dělají ti obři :) Pak nevyhnutelné slzopudné okamžiky - obstarávání padlých a Princův příběh (ano, taky jsem brečela. A řeknu vám - Alan Rickman je opravdu pan herec, tady to jen potvrdil). Velké finále - paní Weasleyová vs. Bellatrix - když útočíte na lvíčata, bacha na lvici, a konečná porážka zla.
Asi nejvíc jsem se bála epilogu. V knize mě strašně naštval, respektive mě znechutila jeho cukrkandlovitost. Stále si stojím za tím, že J.K. klidně mohla knihu ukončit poslední větou poslední kapitoly. Strkat čtenáři pod nos polopatický happy end nebylo potřeba. Nicméně scénarista, režisér i herci se s milým epilogem opravdu popasovali důstojně. Dokonce i Harry (Daniel Radcliffe) vypadal dospěle a přitažlivě. Co mě ale odrovnalo - a odrovnává pokaždé si to vybavím - byla bradka Draca Malfoye (Tom Felton). Sice se v této podobě na plátně mihl jen chvilku, ale dojem zanechal. Celé kino asi na vteřinu hrobově zichlo, a pak se lidé začali pochechtávat. Opravdu pohled k nezaplacení :)
Takže shrnutí - pokud jste ještě posledního Harryho neviděli a váháte, určitě jděte, nebudete zklamáni. Ten, kdo nečetl knihy, se možná nebude tak úplně chytat, ale to už bývá úděl filmových adaptací.
Moje hodnocení: **** z pěti (a váhám ještě nad půlkou)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 25. listopadu 2011 v 22:32 | Reagovat

Zakončení se mi taky líbilo. A klidně jsem překousla určité zkracování, je mi jasné, že všechno se do filmu nevleze (stejně si myslím, že největší nešvar se zkracováním udělali v trojce, kdy nevysvětlili původ Pobertova plánku - neznalí diváci v tom mohli mít mírný chaos. Přitom stačilo tohle zmáknout několika větama a záběrem, který by trval třeba tři minuty... zas tak moc by to film nenatáhlo.
Ale nejsem holt režisér... :-?
Ještě k tvému hodnocení pohádkovosti - souhlasím zcela s prvním dílem, ten byl opravdu napsaný tak, že ho mohli číst dospělí i děti. Ale tu proměnu k dospělosti už bych viděla ve třetím díle, myslím že chvíle, kdy Harry slyšel poslední slova svých rodičů, jsou emotivně dost vypjaté, a taky nebezpečí od uprchlého vězně bylo docela reálné... navíc, moment, kdy se ukázala pravda, že černá není černá a bílá není bílá a Sirius Black nechtěl Harryho zabít, ale chránit, to bylo dokonale promyšlené.
Rowlingová umí. A i když mi sedmý díl připadal rozporuplný (na jedné straně trochu nuda a jakoby knižní vata, na druhé straně skvělé akce a silné motivy - Snape, Harry jdoucí na smrt, rozhovor s Brumbálem...), tak si pořád myslím, že je to dílo století. A i když je jiné než Pán prstenu, zaslouží si své čestné místo v jeho společnosti... :-)

2 Vendy Vendy | Web | 25. listopadu 2011 v 22:34 | Reagovat

Ještě k sedmičce filmové - první polovina byla sice trochu rozvleklá, ale kupodivu se mi líbila, zpracování mi připadalo svým způsobem vyzrálé. Druhá půlka byla akčnější, ale jsem ráda, že celkem dobře zpracovali Snapeův příběh. Ten závěrečný souboj s Voldemortem byl sice trochu kách (ten skok z věže byl podivný), ale vcelku to bylo pěkné. A budování ochrany hradu bylo skvělé, McGonnagallová byla výborná!

3 Vendy Vendy | Web | 25. listopadu 2011 v 22:37 | Reagovat

P.P.S. - Alan Rickman je pan herec. Své postavě dodal charisma, které knižní Snape neměl. Neříkám, že je to dobře nebo špatně, ale Snape v knize byl opravdu spíše nesympatický človíček, který se neuměl srovnat s minulostí, ale přitom ho tahle zahořklost a zatrpklost zlidštila. A přestože byl nesympatický, pro Harryho udělal všechno, co mohl.
A pak, napadlo mě, co když ani knižní Snape nebyl nesympatický? Přece byl do poslední chvíle popisován a viděn Harryho očima - a zaujatý pohled, jak známo, zkresluje...
No, to jsem se zase rozpovídala...

4 Caddy Caddy | Web | 26. listopadu 2011 v 17:15 | Reagovat

Byla jsem na tom už v létě, asi den po premiéře. Taky jsem to očekávala se smíšenými pocity, ale rozhodně mě to nezklamalo a většinu filmu jsem probrečela :-D Myslím, že všichni herci se vyšvihli, podali opravdu dobrý výkon. A hudba byla taky nádherná. O Snapeovi ani nemluvím, to je prostě umělec... Dodává postavě na opravdovosti a je prostě skvělý... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama