Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Cervený trpaslík (Red Dwarf)

23. listopadu 2011 v 16:51 | Rosie |  Filmy
Tentokrát bych vás ráda seznámila se svým oblíbeným seriálem Červený trpaslík. Možná ho také znáte, přesto ale doufám, že si článek rádi přečtete a podělíte se o svůj dojem, oblíbenou scénu, apod. :)


K tomuto seriálu jsemse ostala dost velkou náhodou. Moje máma má moc ráda sci-fi (narozdíl ode mě :) ), a tak když měli poprvé dávat "kultovní britský sci-fi seriál", byla jsem pověřená jeho nahráním. Nakonec to ale dopadlo tak, že já jsem se u tv mohla usmát k smrti a máma neviděla snad jedinou epizodu. Holt, paradoxy života... :)
Ono to totiž není tak úplně klasické sci-fi typu Star Trek. Ano, je tu vesmírná loď bloudící vesmírem, poslední žijící člověk, hologram, tvor, který se na lodi vyvinul z kočky, a robot, ale to všechno je vlastně jen záminka pro pořádnou nálož britského humoru.

Dave Lister, údržbář potravinových automatů, je flink, a přiznejme si to, opravdu veliké čuně. Život mu komplikuje jeho otravný pedantický nadřízený Arnold Rimmer, ctižádostivý nýmand, který se desetkrát pokusil udělat důstojnické zkoušky a pokaždé propadl. Když Lister na loď propašuje kočku a po prozrazen odmítá říct, kde jí schoval, je za trest umístěn do stáze (v podstatě hibernace). Neprobudí se ale za několik měsíců, ale za tři miliony let. Došlo totiž k poškození štítu lodi a lodní počítač Holly jej pro jeho bezpečí ponechal ve stázi o něco déle. Posádka zahynula, jediný, kdo přežil, je on a tvor, který se vyvinul z jeho březí kočky a kterému pro zjednodušení říkají Kocour. Aby se Lister na dlouhé cestě domů nezbláznil, oživí Holly Rimmera ve formě hologramu, aby Listerovi dělal společnost. Zanedlouho posádku ještě rozšíří Kryton, robot posedlý pořádkem.


Něco málo o postavách:
Dave Lister - miluje indickou kuchyni a pivo, myslí si, že umí hrát na kytaru a je opravdu strašlivé čuně :) Přesto ho ale musíte milovat ;)
Arnold J. (Jidáš) Rimmer - nafoukaný, sebestředný, zbabělý, ambiciózní... No, zkuste prakticky jakýkoliv hanlivý přídomek a skoro na 100% Rimmera trefíte :) S Listerem si vzájemně děsivě lezou na nervy.


Lister a Rimmer

Holly - lodní počítač, údajně s IQ 6000. Jeho hlášky jsou naprosto dokonalé :)Kocour - neskutečně marnivý, ne zcela chytrý a pochopitelně miluje ryby :)


Kryton - poddajného robota, jehož největší vášní je uklízení, vaření, žehlení a jiné domácí práce Lister postupně přetvoří v lehce cynického a občas dokonce rebelujícího - přesto, úklid je stále jeho prioritou :)


Seriál má celkem 8 sérií, když nepočítám 3 nové díly, které vyšly asi před dvěma lety. Bohužel, má klesající tendenci, série 7 a 8 moc nemusím. Ale když se chci pobavit a nemám zrovna náladu na Cimrmana, sáhnu po Trpaslíkovi.
Celkem chápu, že tohle krátké shrnutí je opravdu stručné. O Trpaslíkovi bych toho samozřejmě mohla napsat mnohem víc, ale doporučuju, aby jste ho sami zkusili. Myslím, že nebudete litovat, i když sci-fi vám moc neříká.


PS: Američané natočili svůj remake tohoto seriálu. Kousek jsem viděla na YouTube a opravdu nic moc. Prostě na Listera s liverpoolským přízvukem nikdo nemá :) Český dabing je ovšem skvělý a opravdu se nemůžu rozhodnout, jestli raději koukám na české nebo původní znění.
Online ke shlédnutí zde, k dostání určitě budou i dvd, které před časem vyšla jako takováta levná dvd - všech 8 sérií.
obrázky vyhledány přes Google.

(4/2010)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clarett Clarett | Web | 23. listopadu 2011 v 21:35 | Reagovat

Červený trpaslík je snad nejlepší seriál, co jsem kdy viděla, a to už je co říct. :-D

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů je ten, kdy se se místo Hollyho ujme vlády Queek. :-D To prostě nemá chybu. A konečně se dovídáme, že Holly má všechny své vědomosti z dětské encyklopedie vesmíru. A taky, kolik je odmocnina z 2049.
Nejlepší postava je bezpochyby Rimmer. Znáš ten díl, kdy s Listerem ztroskotají na nějaké neznámé planetě, dojde jim jídlo (Lister jí psí konzervy) a nemají čím topit? To s tou kytarou a Rimmerovou truhlou? Tam mi ho, chudáčka, bylo fakt líto. :-D

Mimochodem, zrovna Červenýho trpaslíka nám v tom našem ústavu cituje profesor matiky&fyziky :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama