Právě čtu: Muminí moudra
Sleduju: Urban Legends (YouTube)
Poslouchám: směs gospelů

Asterix, Obelix a ti další

24. listopadu 2011 v 14:52 | Rosie |  Knihy mého srdce
Příběhy o Asterixovi a Obelixovi jsou snad nejoblíbenějším a nejznámějším francouzským komiksem. Jejich autory jsou René Goscinny a Albert Uderzo. Goscinny (také autor knížek Mikulášovy patálie) zemřel v roce 1976, ale Uderzo komiksy stále podepisuje i jeho jménem.
Myslím, že základní zápletku ani vyprávět nemusím, ale pro jistotu. V Galii roku 50 př.n.l. na břehu oceánu stojí jediná vesnice, která prozatím odolává nadvládě Julia Caesara. Je to díky kouzelnému lektvaru, který vaří druid Panoramix, chytrosti Asterixe a Obelixovi, který lektvar nepotřebuje - v dětství totiž spadl do kotle plného tohoto nápoje a jeho účinky jsou u něj trvalé. Vesnici vládne náčelník Majestatix, zpěvem se jí pokouší oblažovat druid Trubadix... a je tu spousta dalších postav. Zapomenout nesmím ani na Obelixova pejska Idefixe.
Komiksy vycházejí od roku 1961 a dodnes jich vyšla pěkná řádka. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen komiks pro malé děti, ale můžu vás ujistit, že se nad nimi královsky bavím nejen já, ale i moje úctyhodná matka :) Obsahují totiž různé vtípky a narážky, které pochopí asi jen dospělý čtenář - nemluvě o různých latinských citátech. Snad v žádném příběhu nechybí rvačky s Římany (i když se jedná o značně jednostranné potyčky), lov kanců a závěrečná hostina.
Podle komiksů bylo natočeno i několik animovaných a tři hrané filmy, podle mě o klesající kvalitě (teď mluvím o těch hraných). Já se s Asterixem, Obelixem a ostatními poprvé setkala ve filmu Asterix a překvapení pro Caesara, asi můj nejoblíbenější je ale 12 úkolů pro Asterixe, který podle žádného komiksu natočen nebyl. Vřele vám tento film doporučuju, především "dům, kde se zatmívá rozum" je dokonalý :)

(2/2010)

(Asterix, Obelix a Idefix; Panoramix; Majestatix; Trubadix - vyhledáno přes www. images.google.cz)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama